97. Tygodnik SMN: Czy to koniec ciasteczek?

PaweŁ Napieralski 02 lut 2022

Kolejny tydzień… kolejne nowości w social mediach! Jeśli chcecie być na bieżąco ze zmianami, zostańcie z nami na dłużej – co tydzień, specjalnie dla Was, sporządzamy zestawienia newsów, o których warto wiedzieć. Tym razem przyjrzymy się zmianom proponowanym przez twórców Instagrama i TikToka.

Ale to nie wszystko! Czytajcie do końca!

Instagram testuje opcje przypinania postów w profilu

Wśród szczęśliwych posiadaczy kont obejmowanych testami nowych funkcji, Instagram sprawdza opcję podpięcia wybranego posta w profilu. Jak donosi Alessandro Paluzzi, funkcja ma być analogiczna do tej na Twitterze.

Remix w filmach na Instagramie

Remix, czyli Instagramowy odpowiednik Duetów z TikToka, został poszerzony także o zwykłe posty wideo. Ma to oczywiście zachęcić większą liczbę użytkowników do korzystania z tej funkcji, a także poszerzyć „bibliotekę” treści do remixowania.

Warto jednak mieć na uwadze, że posty wideo sprzed wprowadzenia zmiany nie będą miały dostępnej tej funkcji.

Dodatkowe ułatwienia w planowaniu relacji na żywo

Opcja planowania live na Instagramie jest chętnie wykorzystywana przez twórców. Nic dziwnego. To świetny sposób na nawiązanie bliższej więzi ze swoimi fanami, przeprowadzenie premiery nowego produktu, czy też zorganizowania mini-konkursu. Od teraz, transmisje na żywo będzie jeszcze trudniej przeoczyć – informowani będziemy na nich nawet poprzez baner znajdujący się na górze profilu twórcy. Kliknięcie pozwoli na szybkie ustawienie przypomnienia.

TikTok testuje funkcję duetów pod przyciskiem nagrywania nowej treści

Twórcy TikToka wychodzą naprzeciw użytkownikom, którzy namiętnie korzystają z funkcji Duets.

Aktualnie zespół TikToka testuje dodatkowe umiejscowienie opcji duetu: od razu pod przyciskiem tworzenia nowych treści. Co więcej, po kliknięciu użytkownikowi ukaże się lista polecanych filmów, z którymi może utworzyć swój Duet.

Testy nowego wyglądu skrzynki odbiorczej

Kolejną testowaną rzeczą na TikToku jest nowy układ skrzynki odbiorczej. Scalono w niej dwa odrębne ekrany – powiadomień oraz wiadomości prywatnych. Te pierwsze, będą znajdowały się w górnej części skrzynki w dwóch osobnych folderach: na aktywności i nowych obserwujących. Prosto i intuicyjnie. 🙂

Google testuje alternatywę dla ciasteczek – Topics API

Firma z Mountain View ogłosiła na swoim blogu, że testuje zupełnie nowe rozwiązanie służące do profilowania reklamowego. Ma być ono oparte na technologii FLoC, czyli techniki uczenia federacyjnego. AI w przeglądarce ma się uczyć naszego zachowania i kategoryzować zainteresowania, bez korzystania z ciasteczek i wysyłania danych do zewnętrznych serwerów.

Ma to teoretycznie ograniczać obieg informacji o użytkowniku i drastycznie zwiększać prywatność.

W praktyce jednak, może być to narzędzie do monopolizacji partnerstwa reklamowego. W opisie funkcji Topics API zawarto informację o tym, że podczas odwiedzania strony korzystającej z programu, Topics ma wybrać 3 interesujące nas tematy z ostatnich 3 tygodni. Następnie podzieli się tymi informacjami z partnerem, by ten mógł dopasować najbardziej adekwatną reklamę.

Funkcja Topics ma być konfigurowalna w przeglądarce także przez użytkownika – by mógł ręcznie dodawać/usuwać tematy lub zaniechać w pełni korzystanie z tej technologii.

Źródło

To tyle ode mnie na dziś. Do zobaczenia za 2 tygodnie! Oddaję pałeczkę Marcie Tabakow, to ona przygotuje przegląd w następnym tygodniu. 🙂

Udostępnij