Tygodnik SMN #52: Instagram ukrywa liczbę polubień pod postami

Karolina Kociołek 28 lis 2019

Serwisy społecznościowe każdego dnia walczą ze sobą o uwagę użytkowników. Robią to wprowadzając kolejne nowości i udoskonalenia, a także… tworząc zupełnie nowe aplikacje, takie jak chociażby Whale od Facebooka. Poszerzają oferowane usługi, jak TikTok przymierzający się do podboju rynku serwisów streamingowych, czy Facebook coraz odważniej zmierzający w kierunku branży fintech. Co jeszcze warto wiedzieć?? O najważniejszych zmianach w mediach społecznościowych, przeczytacie w najnowszym Tygodniku. ??

Instagram

Ukrywanie polubień postów na Instagramie staje się realne

Latem Instagram rozpoczął testy ukrywania liczby polubień pod postami. Początkowo testy obejmowały sześć krajów (Nową Zelandię, Irlandię, Brazylię, Australię, Włochy i Japonię). Wyniki testów okazały się na tyle obiecujące, że Instagram postanowił przetestować nową funkcję na całym świecie. Do tej pory pod postami widzieliśmy określoną liczbę serduszek, a po modyfikacjach zobaczymy “Polubione przez Karolina i innych”.Część twórców obawia się wprowadzenia nowych zmian. Zastanawiają się oni w jaki sposób przełożą się one na współpracę z markami i efekty biznesowe. Czy faktycznie jest się czego obawiać? Myślę, że nie. Dokładne statystyki polubień będą nadal dostępne dla właściciela konta i będzie mógł on pokazać je marce, która jest zainteresowana współpracą. Wystarczy, że wejdzie zamiast screena zdjęcia, pokaże potencjalnemu reklamodawcy statystyki konta, gdzie w dalszym ciągu widoczna będzie liczba polubień.W założeniu zmiany mają wywrzeć także pozytywny wpływ na młodszych odbiorców, którzy często budują swoją pewność siebie na podstawie liczby otrzymanych serduszek.

Więcej informacji: https://www.socialmediatoday.com/news/instagram-announces-global-expansion-of-hidden-like-counts-test/567361/

IGTV testuje nowy układ wyświetlania treści

Instagram po raz kolejny inspiruje się… TikTokiem. To kolejna zmiana, która wprowadzająca nowe ulepszenia i rozwiązania wizualne do IGTV. Jak teraz będzie wyglądała instagramowa telewizja? Pogląd nowej wersji beta zaprezentowała na Twitterze Jane Manchun Wong. Nowy widok ma być przyjaźniejszy przede wszystkim dla młodszych użytkowników.

Więcej informacji: https://www.digitalinformationworld.com/2019/11/again-a-new-design-on-instagram-igtv-and-explore-feed.html

Facebook

Nowy system płatności, czyli Facebook Pay

W Stanach Zjednoczonych można przesyłać już pieniądze na Facebooku i Messengerze. Wszystko dzięki Facebook Pay, czyli nowej usłudze płatniczej, pozwalającej wysyłać przelewy znajomym bezpośrednio w usługach Facebooka. Kolejnym krokiem będzie uruchomienie płatności przez WhatsAppa i Instagram.Jak to działa? Przesyłanie pieniędzy przez Facebook Pay jest proste jak wysłanie znajomym GIF-a lub naklejki. Dołączając do Facebook Pay trzeba podać dane karty płatniczej, z której mają być pobierane pieniądze. Do nowej usługi można podpiąć karty płatnicze MasterCard, Visa, a także konta PayPal.

Usługa pozwala na robienie przelewów znajomym, wspieranie zbiórek charytatywnych, robienie zakupów w Facebook Marketplace, a także śledzenie historii transakcji bezpośrednio z poziomu aplikacji Facebooka.Facebook, podobnie jak inni giganci technologiczni, coraz odważniej wkracza do świata fintech. System przypomina nieco to, co oferują swoim użytkownikom Google Pay i Apple Pay. Szczególnie dobrze na tym polu radzi sobie Apple, który w ostatnim czasie wypuścił swoją kartę płatniczą. Facebookowi z pewnością jeszcze do tego poziomu daleko, ale odważna ekspansja Appla w kierunku branży finansowej, z pewnością rozbudziła apetyt innych wielkich graczy.

Więcej informacji: https://www.businessinsider.com/facebook-pay-payments-instagram-whatsapp-messenger-send-money-2019-11?IR=T

Nowe narzędzie od Facebooka: Viewpoints

Nasze dane są jedną z najcenniejszych rzeczy jakimi dysponujemy. Możemy korzystać z wielu darmowych aplikacji, za dostęp do których płacimy tak naprawdę poprzez udostępnianie informacji na temat swoich zachowań konsumenckich. To właśnie dzięki informacjom na temat naszych danych demograficznych, zainteresowań i zachowań w sieci, Facebook umożliwia reklamodawcom tworzenie i kierowanie do nas właściwych reklam.Facebook postanowił pójść o krok dalej i płacić użytkownikom za wypełnianie ankiet. Do tej pory w aplikacji pojawiła się ankieta dotycząca tworzenia produktów, które mają „ograniczyć negatywny wpływ mediów społecznościowych”. Za udział w badaniu można otrzymać 1000 punktów, co przekłada się na ok. 5 dolarów (niecałe 20 zł).

Więcej informacji: https://about.fb.com/news/2019/11/introducing-facebook-viewpoints/

„Bliscy znajomi” Facebook Stories

Każdy użytkownik Instagrama z pewnością kojarzy opcję utworzenia listy “bliscy znajomi”. Chcąc podzielić się treścią w InstaStories, możemy wybrać, czy będzie ona dostępna dla wszystkich, czy zobaczą ją jedynie wybrane przez nas osoby, które umieściliśmy wcześniej na liście. Od niedawna Facebook testuje wprowadzenie tej opcji w Stories na Facebooku i Messengerze.

Więcej informacji: https://www.socialmediatoday.com/news/facebooks-testing-a-new-favorites-friend-listing-for-facebook-stories/567924/

Whale, czyli nowa aplikacja od Facebooka, dla nastolatków

Facebook cały czas pracuje nad tym, by przekonać do siebie młodszych odbiorców. Zespół Zuckerberga nie poprzestaje jednak na wprowadzaniu nowych opcji do Instagrama, ale pracuje też nad nowymi aplikacjami. Efektem tych prac jest Whale – aplikacja, która pojawiła się w kanadyjskim AppStore. Aplikacja umożliwia tworzenie memów ze zdjęć zapisanych na telefonie. Twórcy zadbali o to, by Whale było kompatybilne z Messengerem, Instagramem czy Facebookiem, gdzie będzie można przesyłać swoje dzieła znajomym. Myślicie, że w ten sposób Facebookowi uda się przyciągnąć część użytkowników TikToka?

Więcej informacji: https://www.socialmediatoday.com/news/facebook-has-launched-another-teen-focused-app-this-time-to-make-memes/567569/

TikTok

Zakupy w aplikacji

TikTok może pochwalić się ponad 1,5 miliardami pobrań aplikacji. Nic dziwnego, że wprowadza szereg opcji, które pozwolą zmonetyzować dotychczasowy sukces. Jedną z nich będzie możliwość robienia zakupów w aplikacji. Od niedawna chińska aplikacja umożliwia tworzenie reklam. Umożliwienie dokonania zakupów bezpośrednio z poziomu aplikacji, może być przełomowym krokiem, dzięki któremu TikTok odważnie wkroczy w świat e-commerce. To świetna informacja zarówno dla twórców, jak i dla współpracujących z nimi marek. Jeśli zależy Wam na dotarciu ze swoim przekazem do pokolenia Z, z pewnością nie powinniście ignorować możliwości jakie oferuje aplikacja.

Więcej informacji: https://wersm.com/tiktok-starts-testing-shopping-cart-social-commerce-feature/

TikTok będzie serwisem streamingowym?

Chińska aplikacja ma coraz odważniejsze plany! Według ostatnich doniesień chce stać się konkurencją dla Spotify i Tidala. TikTok pracuje właśnie nad własną usługą przesyłania strumieniowego muzyki. Prace są na zaawansowanym poziomie, trwają już nawet rozmowy z wytwórniami muzycznymi Nowa usługa ma oferować dwa plany: bezpłatny, któremu towarzyszyć będą reklamy oraz wersję premium.

Behar Zenuni / Unsplash

Więcej informacji: https://edition.cnn.com/2019/11/18/tech/tiktok-music-streaming-service/index.html

Pinterest z opcją sklepu

Pinterest służy przede wszystkim do szukania i zapisywania wizualnych inspiracji. Przeglądając zdjęcia, użytkownicy nierzadko zastanawiają się, gdzie mogą zakupić przedstawione na nich produkty. Nic dziwnego, że popularna aplikacja postanowiła ułatwić właścicielom małych biznesów sprzedawanie swoich produktów.

Więcej informacji: https://wersm.com/pinterest-launches-hand-curated-pinterest-shop/

Twitter

Ukrywanie odpowiedzi pod tweetami

Nie podoba Cię się komentarz pod jednym z Twoich tweetów? Od teraz możesz go ukryć! Po kilku miesiącach testowania Twitter oficjalnie uruchomił funkcję ukrywania odpowiedzi na tweety dla wszystkich użytkowników. Nowa funkcja jest dostępna zarówno dla zwykłej aplikacji mobilnej, jak i na Twitterze Lite oraz w internetowej wersji usługi.

Więcej informacji: https://wersm.com/twitter-announces-global-rollout-of-hide-replies-option/

Planowanie tweetów

Planowanie postów w aplikacji, to niezwykle przydatna i często wyczekiwana przez użytkowników funkcja. Do tej pory Twitter umożliwiał planowanie wpisów poprzez bezpłatne, rozbudowane narzędzie TweetDeck: https://tweetdeck.twitter.com/. Od teraz planowanie tweetów jest jeszcze szybsze i prostsze – przynajmniej dla osób, które znalazły się w grupie testowej.

Więcej informacji: https://wersm.com/some-users-can-now-schedule-tweet-via-twitter-com/

Szybka informacja o podejrzanym logowaniu

Twitter stawia na bezpieczeństwo swoich użytkowników. Aplikacja wyśle powiadomienia push informujące o podejrzanych próbach logowania.

Więcej informacji: https://wersm.com/twitter-now-sends-you-push-notifications-about-suspicious-logins-to-your-account/

LinkedIn

Najlepsze strony firmowe

LinkedIn ogłosił coroczne zestawienie najlepszych profili firmowych. Nie zabrakło w nim takich gigantów jak Hays, Deloitte czy Philips. Ranking 10 najlepszych profili firmowych to świetne źródło inspiracji dla wszystkich, zajmujących się marketingiem na LinkedIn.

Więcej informacji: https://business.linkedin.com/marketing-solutions/blog/linkedin-company-pages/2019/announcing-the-best-linkedin-pages-of-2019

Co jeszcze?

  • 16 grudnia w Warszawie porozmawiamy o psychologii w mediach społecznościowych – zarówno w kontekście działań reklamowych, jak i dobrego samopoczucia. Do dyskusji zaprosiliśmy psychologów i coachów takich jak Joanna Chmura, Sandra Lasek i Michał Pasterski: https://www.facebook.com/events/511706832706621/
  • Chcecie mocno zacząć 2020 rok? 24 stycznia organizujemy Dzień Social Media w Warszawie, podczas którego Paweł Tkaczyk, Mariusz Łodyga i Piotr Chmielewski będą rozmawiać o strategii: https://www.facebook.com/events/2414344532168443/?active_tab=about

Udostępnij