116. Tygodnik SMN: Dostaniemy nowe emoji!

Paweł Napieralski 20 sty 2023

Dzisiaj nieco spokojniej, ale to nie znaczy, że bez ciekawostek! Porozmawiamy o usprawnieniach na TikToku, bezpieczeństwie nastolatków w usługach Meta oraz… nowych emoji na 2023 rok!

Przycisk zapisz film na TikToku!

W najnowszej wersji testowej TikToka pojawiła się opcja zapisania nagranego i edytowanego filmu prosto do galerii telefonu (analogicznie, jak działa to na Instagramie).

Prawdopodobnie także bez muzyki, ale też i bez logo aplikacji (niestety nie jestem w stanie potwierdzić tej informacji). Nie mylcie tego z opcją pobrania filmu z feeda!

Źródło

TikTok zabiera się za oznaczenia treści rządowych

W Newsroomie aplikacji pojawiła się informacja o wdrożeniu do obszernych testów funkcji oznaczania treści oraz profilów finansowanych z organizacji rządowych.

Ma to zwiększyć transparentność źródeł danych i utrudnić manipulacje rodem z niesławnego Cambridge Analytica. Treści mają być oznaczone przez widoczny baner w opisie, po kliknięciu w który użytkownik będzie mógł przeczytać z czym ten znacznik może się wiązać.

Ficzer ten nie jest niczym nowym na rynku – jest to rozwiązanie doskonale znane między innymi z usług Meta.

Źródło

Propozycje nowych emoji na rok 2023

Dla Unicode Emoji 15.1 zostało zaproponowane 578 nowych emotikonek. Ilość jest całkiem zatrważająca, jednak jest w niej jeden, bardzo istotny haczyk – znakomitą większość z nich będą stanowić „kierunkowe” wersję dostępnych już emoji.

Przykładowo, każdy samochód, biegający człowiek, spojrzenie w bok – zyskają alternatywną wersję skierowaną w drugą stronę. Aktualnie większość skręca/patrzy/wskazuje wyłącznie w lewo.

Zostały zaproponowane także całkiem nowe emotikony w liczbie sześciu:

– limonka

– grzybek

– pęknięty łańcuch

– przytakująca główka

– skręcająca główka (nie)

– feniks

Pamiętajmy jednak, że są to dopiero wersje robocze i muszą zostać w ciągu tego roku zatwierdzone przez Unicode Technical Committee (UTC). Oficjalna premiera Emoji 15.1 przewidywana jest na wrzesień. Dopiero po wprowadzeniu tychże, pojawią się pewnie zróżnicowane ich „adaptacje” na urządzeniach Apple, Google, Samsung, Microsoft itp. 

Źródło

Meta pracuje nad stworzeniem bezpiecznej przestrzeni dla nastolatków w swoich aplikacjach.

W newsroomie Meta pojawiło się krótki podsumowanie wydarzenia 2022 Meta Summit on Youth Safety and Well-Being.

ZOBACZ

Podczas niego trwały dyskusje na temat globalnych regulacji prawnych dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa nastolatkom w sieci, a w szczególności w usługach i aplikacjach firmy Meta. Wspomniano o wprowadzanych już rozwiązaniach, takich jak:

– tworzenie narzędzi do kontroli rodzicielskiej

– weryfikacji wieku

– domyślnym ustawianiu bardziej rygorystycznych ustawień prywatności na kontach dzieci

– utrudnianie dostępu do treści oznaczonych jako kontrowersyjne/wrażliwe

– wprowadzanie gier i programów dla nastolatków, które pozwolą im bardziej produktywnie i rozwojowo spędzać czas online.

Jako trzy największe wyzwania w prowadzonych działaniach, wymieniono natomiast:

– rzetelną weryfikację wieku – chyba wszyscy sobie zdajemy sprawę z tego, jak łatwo ją obejść, a jednocześnie jak łatwo przekroczyć granice prywatności, wymagając dodatkowych dokumentów. 😉

– dopasowanie „user experience” zgodnie z wiekiem użytkownika, by trafiały dla niego odpowiednie ale i atrakcyjne treści

– sposób działania kontroli rodzicielskiej i jak miałaby być ona sterowana przez opiekunów.

Pełne nagranie ze szczytu możecie zobaczyć pod tym linkiem.

Źródło

Udostępnij