88. Tygodnik SMN: Czy zakaz retuszu zdjęć w reklamach jest nieunikniony?

Dominika Płatkowska-Kloch 15 lip 2021

Wracamy z samymi gorącymi newsami! W tym tygodniu zachęcimy Was do dyskusji, czy prawo powinno bardziej ingerować w nasze reklamy. Jak uważacie: tak czy nie? Zapraszamy do lektury.

Zakaz retuszu w reklamach… w Norwegii

Parlament w Norwegii przegłosował ustawę, która zakazuje retuszu zdjęć przez influencerów i reklamodawców bez poinformowania o tym odbiorców. Według nowego prawa wszelkie zmiany mają zostać oznaczone – czy użyto filtrów, czy i jakie części twarzy, ciała zmieniano w Photoshopie.

Czy to dobry krok? Jak pokazują badania, retusz w reklamach negatywnie wpływa na naszą samoocenę i prowadzi do wielu groźnych zaburzeń psychicznych. Jednak jeśli już tak się stanie i takie przepisy wejdą w życie, to czy rzeczywiście będą odpowiednio respektowane. Być może reklamodawcy i tak znajdą sposoby na to, by je obejść.

Wprowadzenie podobnego prawa w Polsce mogłoby wzmocnić oddolne inicjatywy takie jak np. ruch body positive. W końcu wielu celebrytów i influencerów często pokazuje się na zdjęciach bez makijażu i retuszu. Dodatkowo sporo wiodących marek postawiło na naturalność. Mimo to największe konta na Instagramie to wciąż te, które pokazują idealne zdjęcia, w idealnych miejscach i sytuacjach. Być może nowe prawo wymusiłoby również zmianę w tym obszarze.

Źródło

TikTok pozwoli twórcom zarabiać na prywatnych filmach

Ta opcja wydaje się bardzo ciekawa. Każdy z nas pewnie nie raz miał dylemat, jaki prezent zafundować bliskiej osobie z okazji np. urodzin i jednym z pomysłów mógł być film z pozdrowieniami od ulubionego influncera i celebryty.

TikTok pomoże spełnić nasze albo solenizanta marzenie poprzez udostępnienie jednej opcji. Oczywiście filmy prywatne możemy zamawiać także dla siebie, a to tylko od twórcy zależy, czy zechce je nagrać i za jaką kwotę (ma trzy dni na akceptację pomysłu i później tydzień na jego realizację). Pozostaje czekać, aż opcja trafi również na polski rynek.

Źródło

Nowa platforma dla podcasterów – Bulletin

Według zapewnień Facebooka Bulletin ma być miejscem, gdzie twórcy – podcasterzy i pisarze – będą mogli publikować swoje treści i stworzyć bazę subskrybentów. Co ciekawe, każdy profil ma wyglądać jak osobna strona internetowa, twórca będzie miał pełne prawa do swoich treści, a cała kwota z subskrypcji ma trafić bezpośrednio na jego konto. Na razie platforma jest testowana przez garstkę ochotników.

Źródło

Facebook ma udostępnić możliwość komentowania Stories

Czy szykuje się rewolucja w użytkowaniu stories? Dotychczas mogliśmy reagować na nie emotkami oraz wysyłać wiadomości prywatne… a już niebawem może się okazać, że będziemy też mogli wysyłać komentarze publiczne, które pojawią się w relacji. Czy reklamodawcy zyskają kolejne narzędzie do angażowania swoich odbiorców? Przekonamy się już niebawem! 

Źródło

TikTok zwiększa długość filmów

Krótki, ale ważny news – TikTok zwiększa dozwoloną długość filmów z 1 na aż 3 minuty! Dzięki temu będziemy mogli po prostu pokazać więcej i dłużej. Uważam, że to dobry krok, bo są tematy, które po prostu nigdy nie zmieszczą się w minutowym filmie. Z drugiej strony i tak według badań rzadko kiedy oglądamy pełne materiały, a wizja dłuższego nagrania może sprawić, że materiał będzie mniej treściwy.

Clubhouse podjął współpracę z TED

O aplikacji Clubhouse pisaliśmy nie raz – choć jej pomysł jest bardzo ciekawy, to nadal nie odniosła dużego sukcesu. Mimo to jej twórcy walczą dalej i próbują przyciągnąć nowych użytkowników.

Od 12 lipca będziemy mogli posłuchać tam specjalnie dobranych materiałów opracowanych z platformą TED. Czy ten krok pomoże platformie się wybić? Pewnie wiele zależy od jakości materiałów, a także od tego, czy powstaną także dedykowane słuchaczom z innych krajów i nagrane w ich ojczystych językach. 

Źródło

Nowy format reklamowy na LinkedInie

Jeśli korzystacie z reklam na LinkedInie, to z pewnością ucieszy Was nowa opcja. Event Ads pomoże nam w reklamowaniu wydarzeń. Na Facebooku ta opcja jest bardzo często wykorzystywana, a jak będzie na LinkedInie? Na pewno nie będzie tak popularna choćby z tego powodu, że będzie dostępna tylko dla oficjalnego partnera LinkedIna (https://www.linkedin.com/company/httpool

Facebook testuje reklamy w wirtualnej rzeczywistości

Użytkownicy gogli Oculusa mogą niebawem w użytkowanych aplikacjach i grach zobaczyć reklamy. Warto wiedzieć, że Facebook przejął Oculusa w 2014 roku i od tego czasu wymógł na ich użytkownikach logowanie do swojej platformy, co spotkało się z niemałą krytyką. Póki co jednak reklamy są w fazie testów i nie wiemy, jak będą dokładnie wyglądać

Źródło

Udostępnij