117. Tygodnik SMN: TikTok wyciąga rękę po kolejną część zysków od Twórców

Paweł Napieralski 27 sty 2023

Nowy tydzień, nowe newsy! W dzisiejszym wydaniu Tygodnika Social Media Now przeczytacie sporo o Instagramie, ale będą też nowości prosto z Facebooka i Tiktoka!

Start nowych funkcji na Instagramie

Mosseri przedstawił w swojej ostatniej rolce premierę udogodnień dla użytkowników aplikacji. Są to:

  • Tryb cichy – możliwość czasowego wyłączenia powiadomień, dźwięków, wibracji i popupów podczas korzystania z Instagrama, a także poza nią (jeśli nie mamy wyłączonych powiadomień w systemie). Rozwiązanie to jest o tyle atrakcyjne, że przesyła także informację zwrotną do nadawcy wiadomości – podobnie jak np. na platformie Workplace od Meta. Można tę funkcję zautomatyzować tak, by sama się uruchamiała np. w godzinach nocnych.
  • Ukryte słowa – a właściwie to rozszerzenie tej funkcji pozwalającej na ukrywanie danych fraz w wiadomościach i komentarzach. Od teraz można je ukrywać także rekomendowane posty oraz sekcji „odkryj”.
  • Zaznacz kilka w funkcji „nie interesuje mnie to”. Zamiast wybierać każdy film z osobna, teraz można przeklikać ich od razu kilka na raz, co może być szczególnie przydatne w sekcji „odkryj”.

Źródło

Facebook testuje nowe elementy UI

Na niektórych kontach zmienił się delikatnie układ przycisków pod postami na stronie głównej. Przykładowo, pod postem pojawiła się opcja szybkiego dodania osoby do znajomych lub wysłania jej wiadomości na Messengerze.

Źródło

Zmiany w systemie monetyzacji prezentów na TikToku

Na platformie pojawiła się informacja, że od 24 lutego bieżącego roku, od zysków z prezentów (np. wirtualnych przedmiotów na live’ach) będzie pobierane 50% prowizji już nie od pierwotnej kwoty uzbieranej z datków, ale od tej uzyskanej po odjęciu kosztów utrzymania aplikacji (opłat dla sklepów z aplikacjami, operatorów płatności itp.).

Ciekawe, jak zareagują na to Twórcy.

Źródło

Dwustronne profilowe na Instagramie

Meta nie odpuszcza tematu Awatarów. Od teraz na Instagramie można włączyć animowaną ikonkę profilu – która po przesunięciu w bok, obraca się z naszego zdjęcia po jednej stronie, na Awatar po drugiej.

Działa to po wejściu na profil danej osoby.

Nowość w wersji przeglądarkowej TikToka

Jeśli ktoś z Was przegląda TikToka w wersji desktopowej, to… od teraz może robić to także w w trybie ciemnym!

Udostępnij