112. Tygodnik SMN: Bilionowe straty na giełdzie przez znaczek za 8 dolarów

Paweł Napieralski 22 lis 2022

Long time no see! Po krótkiej, urlopowej przerwie, wracam do Was z nowościami ze świata Social Media! 😉 Zapraszam do lektury!

Nowa odsłona Instagrama w wersji desktopowej i możliwość planowania postów

W najnowszej Rolce, CEO Instagrama opowiada o totalnej zmianie w desktopowej wersji Instagrama.

Od teraz lepiej wykorzystuje ona potencjał dużych monitorów (co jest szczególnie przydatne w naszej pracy), a także dostępne z poziomu komputera jest więcej opcji – w tym karta eksploruj, możliwość szybkiego przełączania profilu, czy też dodawanie nowych postów.

Oprócz tego Adam Mosseri zapowiada możliwość planowania postów z poziomu aplikacji. Funkcja będzie dostępna z poziomu okna dialogowego publikacji.

Instagram ogłasza nowe możliwości zarabiania, świętując tydzień Twórców

Ostatnio Instagram świętował Tydzień Twórców.

Przy okazji, poinformował o wprowadzeniu testowanych już od niedawna opcji zarabiania przez twórców treści.

Pojawiły się między innymi płatne subskrypcje (z materiałami premium), gwiazdki (za które można kupować i darować prezenty, a prezenty wymieniać na pieniądze), a także nabywanie i sprzedaż NFT.

Na ten moment nowości dotyczą Stanów Zjednoczonych, następne w kolejce są Kanada oraz Wielka Brytania. 

Kryzys firmy sprzedającej Insulinę przez… wpis na fake koncie na Twitterze

Ostatnio bardzo głośno o tym, że przejęcie Twittera przez Elona Muska doszło finalnie do skutku. Od pewnego czasu jest bardzo gorąco, a kryzys goni kryzys. Jeden z nich jednak zdecydowanie się wyróżnił. Słuchajcie tego!

Dla zwiększenia zarobków Elon wprowadził płatną subskrypcję, która odznaczała się niebieskim emblematem przy profilu (tak jak w kontach zweryfikowanych).

Dało to bardzo szerokie pole do popisu wszelkiej maści trollom internetowym, ale niestety i też oszustom. Oberwało się między innymi takim firmom, jak Nestle, Tesla, SpaceX czy też BP, gdzie żartownisie prześcigali się w „zweryfikowanych” publikacjach wyśmiewających polityki tych marek.

Najgłośniejszym przypadkiem była firma Eli Lilly and Company, przedsiębiorstwo farmaceutyczne sprzedające między innymi insulinę.

Ktoś przy pomocy fake konta z subskrypcją premium opublikował wiadomość, że od teraz produkt będzie darmowy:

Spowodowało to finalnie spadek akcji o ponad 4%.

Na pierwszy rzut oka nie wydaje się być to ogromną stratą, jednak pamiętajmy, że to firma operująca na całym świecie i sumarycznie w akcjach jej wartość spadła w tamtym momencie o 15-20 bilionów dolarów (w zależności od źródła).

Samego trolla ten manewr kosztował natomiast… 8 dolarów! Jak można się było spodziewać, po tym zdarzeniu płatna subskrypcja bardzo szybko zniknęła z Twittera.

Źródło

TikTok sprawdza delikatną zmianę w UI

Możliwe, ze w przyszłości na TikToku pojawi się na górnej części ekranu 3 opcja feedu – z TikTokami od znajomych.

Dla przypomnienia – aktualnie mamy tam sekcję Dla Ciebie oraz Obserwowanych.

Znajomi natomiast znajdują się pod przyciskiem Now, który współdzieli dwa feedy: z TikTokami znajomych oraz TikTok Now, bardzo mocno inspirowanego aplikacją BeReal.

Facebook dodał nową funkcję w grupach

Na Facebooku w grupach pojawiła się opcja, która… pozwala członkom grupy samodzielnie zgłaszać się i pozyskiwać stanowisko moderatora.

Ma to rzekomo pomóc w organizacji grupy i odciążyć jej administratora. Podobnie jak Social Media Today, jesteśmy innego zdania i nie polecamy tej funkcji aktywować… 😉

Źródło

Udostępnij