113. Tygodnik SMN: Czy TikTok jest rzetelnym źródłem wiedzy o zdrowiu psychicznym?

Paweł Napieralski 05 gru 2022

Zapraszam do zapoznania się z kolejnymi nowinkami ze świata Social Mediów! Dzisiaj co nieco o nowościach dotyczących Instagrama oraz moralizatorsko o treściach związanych z promocją zdrowia. Zapraszam do lektury!

Koniec przeklikiwania się przez kilkadziesiąt kafelek relacji na Instagramie

Od niedawna, podczas przeglądania relacji na Instagramie, na niektórych kontach pojawia się pod koniec przycisk „pokaż jeszcze X”, które odblokowuje pozostałe kafelki relacji.

Teoretycznie ułatwia to „odhaczenie” nowych relacji danego twórcy, jednak w praktyce (i w dodatku moim skromnym zdaniem) jest to dodatkowa informacja zwrotna dla algorytmów – kliknięcie tego przycisku to jednak ekstra aktywność i zgłoszenie chęci wyświetlenia większej ilości treści od danego Twórcy.

Czy będzie to w przyszłości robiło wstępny przesiew podczas działań organicznych? Zobaczymy.

Obserwujący konto na Instagramie w końcu dostępni w Managerze reklam!

W końcu w panelu reklamowym pojawiła się opcja, na którą wielu przeciwników przycisku „promuj post” w aplikacji IG (w tym ja), czekało.

W sekcji grup niestandardowych pojawiła się możliwość utworzenia grupy z użytkowników obserwujących konto na Instagramie, a także jej Lookalike. Dotychczas promocja kierowana do osób podobnych do obserwatorów była możliwa jedynie poprzez automatyczną reklamę z aplikacji.

Szanowne Meta, czekamy jeszcze na cel kampanii: „Obserwacje profilu Instagram” w Managerze Reklam!

TikTok NIE JEST rzetelnym źródłem wiedzy o zdrowiu psychicznym [SZOKUJĄCE]

Na portalu PlushCare pojawił się bardzo ciekawy raport dotyczący porad na temat zdrowia psychicznego na TikToku. Chyba każdy, kto używa tej aplikacji, zauważył, że w ciągu jednej sesji scrollowania można u siebie zdiagnozować ADHD, chorobę afektywną dwubiegunową, dysleksję, wybrane zaburzenie lub nawet kilka ze spektrum autyzmu oraz depresję. Na raz.

Po obejrzeniu tych filmików choćby i z ciekawości, po chwili zostanie zawalony przez algorytm licznymi filmikami z poradami dotyczącymi LECZENIA tychże zaburzeń, w jeden prosty sposób!

B Z D U R A.

Jak wykazano w raporcie:

– 83,7% z przejrzanych porad zostało uznane za mylące,

– 100% treści o ADHD zawierało chociaż jedną nieprawdziwą informację,

– treści dotyczące choroby dwubiegunowej oraz depresji były odpowiednio błędne w 94,1% i 90,3% filmów,

– spośród przejrzanych 500 filmów, 54% zawartych w nich informacji było trafne, a 31% miało w sobie nieprawidłowości,

– aż 91% twórców NIE POSIADAŁO odpowiednich kwalifikacji do udzielania porad oraz edukacji.

Cały raport dotyczący tego typu treści na TikToku znajdziecie poniżej:

Dane te czyta się dosyć ciężko, bo o ile świadomość społeczna na temat zdrowia psychicznego rośnie (co jest bardzo ważne!), to jednak zainteresowanym oraz samym „edukującym” bardzo często brakuje jakiejkolwiek rzetelnej analizy informacji, które pochłaniają i udostępniają dalej, co często może przynieść więcej szkody niż dobra.

Pamiętajcie moi drodzy – od zdrowia psychicznego są tacy sami specjaliści, jak od złamanej nogi, grypy, czy próchnicy w zębie. Na te tematy też edukujecie się bezkrytycznie z Social Mediów i udostępniacie dziennie w relacjach, by pokazać innym, jacy jesteście „woken”? No właśnie. 😉

Na rynku jest pełno literatury zarówno akademickiej, jak i popularnonaukowej – do ich czytania i budowania samoświadomości jak najbardziej warto zachęcać. Pomocy sięgać należy jednak już wyłącznie u profesjonalistów.

Żeby jednak nie być tylko cyniczną zrzędą – poniżej przykładowe warte odwiedzenia kanały prowadzone przez osoby wykształcone i praktykujące w aspekcie zdrowia psychicznego:

Kinga Rajchel – https://www.instagram.com/kinga.rajchel/

Psycholoszka – https://www.instagram.com/panipsycholoszka/

Joanna Podgórska (niestety jej konto IG zniknęło L) – https://www.joanpodgorska.com/podcasty

A także nagrania wykładów ze Strefy Psyche SWPS

Smacznego!

BeReal aplikacją roku wg. Apple

Apple ogłosiło zwycięzców plebiscytu App Store Awards 2022, w której wyłaniane są najlepsze aplikacje na każde z urządzeń jabłkowego ekosystemu, a także w różnych kategoriach.

Na najlepszą aplikację na iPhona zostało wybrane kontrowersyjne BeReal. Użytkownicy tego medium społecznościowego dostają powiadomienia, na które muszą w ciągu 2 minut odpowiedzieć „realnym” zdjęciem pokazującym co właśnie robią – przedstawiając zarówno obraz aparatu, jak i przedniej kamery w stylu picture-in-picture.

Z założenia ma to być bardziej prawdziwe niż reżyserowane sesje z wakacji na Instagrama, czy też filmiki na TikToka. Co ciekawe, aplikacja zdobyła taką popularność, że zainspirowali się nimi także najwięksi giganci – Instagram oraz TikTok, przedstawiając światu własne wersje tej „zabawy”.

Udanego dnia wszystkim! 🧡

Udostępnij