121. Tygodnik SMN: Nowy feed naukowy na… TikToku?

Paweł Napieralski 17 mar 2023

Cześć Wszystkim! Po krótkiej, urlopowej przerwie wracamy do Was z nowościami ze świata Social Mediów. Dzisiaj wyjątkowo bardzo TikTokowo, bo platforma wręcz zalała nas nowościami w tym miesiącu!

Trzeci feed na TikToku – STEM

Jeszcze nie tak dawno rozmawialiśmy na temat jakości wiedzy psychologicznej udostępnianej na tej platformie. Faktem jednak jest, że użytkownicy TikToka poszukują, wręcz… przeszukują (głównie w ramach rozrywki i ciekawostek) i trzeba im wyjść naprzeciw.

Tutaj pojawia się rozwiązanie: twórcy TikToka ogłosili, że niedługo pojawi się, tuż obok Obserwowanych oraz Dla Ciebie, trzeci feed o nazwie STEM. Będzie on dedykowany tylko treściom popularnonaukowym, które zostaną wcześniej poddane rzetelnej weryfikacji przez dwie organizacje – Common Sense Networks oraz Poynter. Sprawdzą one zarówno, czy filmy są odpowiednie dla kategorii STEM oraz czy zawarte w nich informacje są prawidłowe.

Trzeci feed jeszcze pod koniec tego miesiąc powinni ujrzeć Amerykanie, jednak jak zastrzega platforma – wszystko jest jeszcze we wczesnej fazie rozwoju.

Źródło

TikTok Sparks Good – cykl bardzo krótkich dokumentów o wpływie TikToka na świat

Platforma od jakiegoś czasu stara się pokazać swój wizerunek z innej strony, niż tej, z której jest najbardziej kojarzona – śmiesznych filmików i tańczących nastolatków. Z tego powodu, powstała seria mini-dokumentów o pozytywnych efektach działań Amerykanów na TikToku, które odmieniły ich codzienne życie.

Pierwsze 60-sekundowe filmy z tej serii znajdziecie pod linkiem poniżej. Co ciekawe… nie są w formacie pionowym!

@tiktok

@toddlerscanread connects with millions of parents around the world to help kids build confidence in reading. #TikTokSparksGood #Reading

♬ original sound – TikTok

Źródło

TikTok Series – płatne treści premium prosto od Twórców

Tak, my wciąż o TikToku.

Platforma zapowiedziała kolejną możliwość zarobku dla swoich Twórców. Będą mogli oni tworzyć kolekcję filmów premium, znajdujących się paywallem.

Nie będą to jednak klasyczne TikToki – Series zmieniają ograniczenie czasowe do 20 minut na jeden filmik, których to w jednej kolekcji będzie mogło być 80. Series aktualnie są w trakcie pierwszych testów i zbierają informacje zwrotne od wybranych Twórców.

@tiktoknewsroom

Introducing TikTok Series 🥁 Our new premium feature enables creators to post Collections of up to 80 videos, each up to 20 minutes long 🙌

♬ original sound – TikTok Newsroom – TikTok Newsroom

Źródło

Meta Verified – pakiet dodatkowo płatnych usług

Dla użytkowników platform Meta pojawiła się możliwość zakupu dodatkowego wsparcia w ramach pakietu Meta Verified. Składa się na niego:

– weryfikacja konta oznaczona niebieską plakietką obok nazwy profilu

– aktywne ostrzeżenia o próbach podszywania się

– zwiększony zasięg konta i jego treści, także podbicie jego pozycji w wynikach wyszukiwania oraz karcie Odkryj

– dedykowany live chat z supportem

– dostęp do unikatowych naklejek w Relacjach i Rolkach

– 100 darmowych gwiazdek miesięcznie, które można wydać na prezenty dla innych Twórców

Weryfikacji dokonuje się przy pomocy dowodu osobistego – dane na profilu muszą się z nimi zgadzać. Na ten moment usługa dostępna jest dla profilów prywatnych oraz Twórców. Konta biznesowe są w planach po pozytywnym zakończeniu testów usługi.

Co ważne – każda zmiana danych w profilu, w tym nawet jego nazwy lub zdjęcia (!) wymaga poddania profilu ponownej weryfikacji.

Na ten moment program ruszył w Australii i Nowej Zelandii, a abonament kosztuje 12 dolarów miesięcznie przy zakupie na desktopie, natomiast w przypadku zakupie w aplikacji – 15 dolarów.  

To wszystko na dziś, do następnego! 😊

Udostępnij