76. Tygodnik SMN: Czy Facebook usuwa cel reklamowy ''WIADOMOŚCI''?

Katarzyna Radziszowska- Stolarczyk 10 gru 2020

Szalony rok 2020 dobiega powoli do końca, a większość z nas myślami jest już w 2021. Ale…nie tak szybko! Zanim zaczniemy planować swoje działania na kolejne miesiące, to zatrzymajmy się jeszcze na chwilę i przeczytajmy o nowościach ostatnich dni ze świata mediów społecznościowych. Wiele z Was na pewno zastanawia się, czy Facebook usuwa cel reklamowy “wiadomości” – było o tym ostatnio dosyć głośno – wytłumaczymy o co chodzi w tych zmianach. Dowiecie się również co nowego na Twitterze, Tik Toku, Spotify, a na koniec podpowiemy, na czym warto skupić się w nowym roku. Startujemy!

Co z tym z celem reklamowym “WIADOMOŚCI”?

Kilka dni temu wypłynęła informacja, że Facebook, ze względu na przepisy RODO, wycofuje cel reklamowy ,,Wiadomości”. Faktycznie, na niektórych kontach reklamowych przy próbie ustawienia kampanii z tym właśnie celem, wyskakiwał błąd, a kampania nie mogła wystartować. Ci, którzy od dawna zbierają wiadomości na Facebooku od razu wpadli w popłoch – no bo jak to, już nie będzie można zbierać kontaktów w ten sposób? Nie do końca. Znamy rozwiązanie tej zagadki. 

Sam cel reklamowy zostaje, zmienia się tylko optymalizacja w ramach jego działania. Znika możliwość optymalizacji na „konwersacje”, pozostaje możliwość optymalizacji na „kliknięcia linku”. Ponadto Facebook usuwa szablon “pozyskiwanie kontaktów” oraz rezygnuje z Wiadomości Sponsorowanych. 

Konwersją w przypadku kampanii zoptymalizowanej na konwersację była wysłana wiadomość – pozyskany kontakt.  Jeśli wybieraliśmy optymalizację “konwersacje” to docieraliśmy do osób, które chętnie dokonywały zakupu – w tym przypadku  – do nas napisały. I są to bardzo wartościowe osoby, zainteresowane ofertą, czyli najlepsza z najlepszych możliwych grup. Optymalizacja z celem “kliknięcia” sprawia, że niestety docieramy do trochę szerszej grupy odbiorców – w tym takich, którzy chętnie klikają we wszystko, co widzą, a niekoniecznie przekłada się to na coś więcej. 

Podsumowując: cel reklamowy jak najbardziej pozostaje, tylko mamy inną optymalizację. I w ramach kampanii “WIADOMOŚCI” będziemy musieli trochę bardziej postarać się, aby dotrzeć do wartościowej grupy odbiorców. Co oczywiście nie jest niemożliwe. 

Co ważne, sama optymalizacja na konwersje pozostaje nam w ramach celu reklamowego “KONWERSJE” i w nim możemy przekierować odbiorców do Messengera. Reklama będzie wyświetlana osobom najbardziej skłonnym do nawiązania kontaktu z naszą firmą – czyli dokonania zakupu. 

A na koniec jeszcze jedna informacja: dane z przeprowadzonych przez nas dotychczas kampanii z tym celem reklamowym pozostaną w Menadżerze Reklam.

Instagram testuje dodawanie timerów do relacji

Według niektórych źródeł Instagram testuje teraz timery pod kółeczkami Stories, które pokazują, ile czasu pozostało do skasowania każdej historii. Nie do końca jednak wiadomo, jak taka funkcjonalność miałaby działać. Czy czas włączałby się po pierwszej opublikowanej danego dnia planszy? A co jeśli dodamy drugą? Nie jest to na razie wytłumaczone. W każdym razie impulsem do wprowadzenia tej nowości ma być skłonienie odbiorców do przeglądania Stories, podkreślając, że wkrótce dana treść zniknie. 

Więcej tutaj: https://www.socialmediatoday.com/news/instagram-tests-adding-timers-to-stories-to-boost-engagement/591835/

Twitter radzi markom, jak wyróżnić się w sezonie świątecznym

Jednym z pomysłów przekazanych przez specjalistów tej platformy jest dodanie świątecznego zdjęcia w nagłówku konta lub przypięcie tweeta z „najlepszymi okazjami bożonarodzeniowymi”. W ten sposób marka może wykorzystać swój profil jako „okno sklepowe”. 

Kolejna wskazówka to „uwzględnienie w reklamach poczucia pilności”. Chodzi tu o zachęcenie klientów do zakupów w określonym czasie, skorzystanie z okazji. 

Oprócz tego eksperci przestrzegają przed nadużywaniem hashtagów, których zbyt duża liczba może przysłonić najważniejsze treści samego tweeta i odwracać uwagę. Zalecono stosowanie dwóch hashtagów.

Pierwsze dwie wskazówki z powodzeniem możecie wykorzystać też np. na Facebooku. Stwórzcie specjalne, świąteczne kreacje, a posta z promocjami przypnijcie na górze swoich profili.

Więcej tutaj: http://www.proto.pl/aktualnosci/twitter-publikuje-wskazowki-dla-marek-dotyczace-sezonu-swiatecznego

Spotify będzie miało własne Stories?

Serwis udostępnił możliwość oglądania krótkich wideo przy niektórych playlistach świątecznych – artyści tacy jak Jennifer Lopez czy Kelly Clarkson, opowiadają w nich o procesie pisania piosenek oraz dzielą się osobistymi anegdotami związanymi z okresem świątecznym. Całość przypomina Stories znane nam z innych platform.

A czy Wy korzystalibyście ze Stories na Spotify?

Więcej tutaj: http://www.proto.pl/aktualnosci/spotify-bedzie-mialo-wlasne-stories

Trzy razy dłuższe wideo może pojawić się na TikToku

Obecnie maksymalny limit czasowy to 60 sekund. Po zmianie miałby się on zwiększyć do 3 minut. Miejmy tylko nadzieję, że treści pozostaną tak samo kreatywne jak do tej pory. Bo nie ukrywajmy, że żeby nagrać wszystko, co chcemy powiedzieć lub pokazać w minutę, to było nie lada wyzwanie. 

TikTok podjął decyzję o wstępnym przetestowaniu klipów trwających 3 minuty na wybranych użytkownikach, żeby przypadkiem nie zadziałać na swoją szkodę.

Prognozy dotyczące marketingu w mediach społecznościowych w 2021 r.

A na koniec łapcie bardzo ciekawy tekst pełen prognoz dla mediów społecznościowych: https://www.socialmediatoday.com/news/25-predictions-for-social-media-marketing-in-2021/589785/

Udostępnij