92. Tygodnik SMN: Czas na video. Meta zmienia algorytmy!
Meta, scamy i kryptowaluty – w świecie social mediów jak zwykle wrze!
W najnowszym wydaniu Tygodnika SMN dowiecie się więcej na temat zmian w algorytmach produktów Mety, a także przeczytacie o bezpieczeństwie na FB i nowych porządkach UOKiK-u w świecie influencer marketingu.
Nowe funkcje w Messengerze
Messenger pod koniec roku postanowił poczęstować użytkowników małymi nowościami.
Czy mieliście okazję zauważyć nową zakładkę obok naklejek i gifów? To soundmojis! Czyli nowa wersja emojis, która pozwoli wam wyrazić się w nieco bardziej ekspresyjny sposób. Na razie w Polsce dostępnych jest niespełna 20 reakcji, w tym 2 nawiązujące do serialu Stranger Things.
Prócz tego wkrótce na terenie USA Messenger wprowadzi opcję współdzielenia płatności ze znajomymi. Ma to ułatwić i przyspieszyć rozliczanie się z grupowych wydatków. Póki co nie będziemy mogli cieszyć się tą opcją, ponieważ wciąż czekamy na wprowadzenie Facebook Pay w Polsce.
Contentowy król 2022: video
Choć od wielu lat w noworocznych raportach dotyczących trendów i przyszłości social mediów mogliśmy przeczytać, że “TEN rok będzie rokiem video”, tak naprawdę dopiero obecnie możemy poczuć, że dzieje się potężna zmiana.
TikTok zawojował świat, Instagram wprowadził Reels i 60-sekundowe klatki stories, a teraz… zmienia się jego algorytm (i jak wynika z naszych obserwacji, dotyczy to również Facebooka)! Przyjrzyjcie się swojemu feedowi IG, a zauważycie, że już teraz miażdżąca większość treści to formaty video, a zdjęcia najprędzej można napotkać w postach sponsorowanych. To dość odważny ruch, który może nie spodobać się fanom bardziej “tradycyjnego” Instagrama, ale faktem jest, że obecnie Meta staje do walki o uwagę młodszego widza, nawet kosztem dotychczasowych, wiernych użytkowników.
Potwierdzają to słowa Zuckerberga, który przy okazji podsumowywania wyników finansowych Mety z 3. kwartału 2021, napisał że obecnie najważniejszym targetem są młodzi dorośli i to ich oczekiwania będa dyktować dalszy rozwój firmy.
Stąd właśnie wynika agresywny zwrot ku formatom video, a szczególnie Reels, które w 2022 mają zdominować nasze feedy.
„We also expect to make significant changes to Instagram and Facebook in the next year to further lean into video and make Reels a more central part of the experience”.
– Mark Zuckerberg
Nie istnieją proste recepty na sukces w mediach społecznościowych, ale możemy być pewni, że w nadchodzącym roku jednym z magicznych składników będzie właśnie kreatywny content video!
Facebook Protect wkracza do Polski
Program Facebook Protect (do niedawna dostępny jedynie w USA) ma za zadanie chronić jednostki bardziej niż inni narażone na cyberataki: dziennikarzy, aktywistów i polityków. Facebook sam przypisuje użytkowników do programu, dlatego mogą się w nim zarejestrować tylko osoby, które zobaczą stosowny monit na swoim koncie. Po rejestracji będą musiały obowiązkowo korzystać z uwierzytelniania dwuskładnikowego, a ich konto ma być bardziej szczegółowo monitorowane pod kątem podejrzanych aktywności i zagrożeń atakami hakerskimi.
Instascamerzy na celowniku UOKiK-u
Po wszęciu pierwszych kroków w sprawie nieoznaczonych współprac płatnych, UOKiK zabiera się za tzw. scamy. Rozpoczęło się nowe śledztwo, które ma zbadać charakter takich współprac i zweryfikować, czy influencerzy promujący oszustwa świadomie działali na szkodę swoich odbiorców. Urząd zachęca do anonimowego zgłaszania scamów na [email protected].
Działania UOKiK-u niewątpliwie rzucą trochę światła na “szarą strefę” w influencer marketingu.
Łatwiejsze oznaczanie użytkowników na TikToku
Jak donosi Matt Navarra, TikTok testuje oznaczanie innych użytkowników w flimikach. Do tej pory było to możliwe tylko w opisie nagrania. Funkcja sprawi, że łatwiej będzie np. wskazać współtwórcę tiktoka lub markę sponorującą materiał, dzięki czemu zyskają oni również większy rozgłos. Na ten moment nie wiadomo, czy i kiedy opcja wejdzie do aplikacji na stałe.
Pinterest: w pogoni za trendami
Nie tylko Meta czuje, że to ostatni moment, by postawić wszystkie karty na formaty video. Pinterest postanowił wykupić Vochi – aplikację do tworzenia i edycji video. Od teraz zespół Vochi stanie się częścią Pinteresta. Wszystko po to, by zapewnić użytkownikom lepsze możliwości tworzenia kreatywnych i angażujących filmów.
Nie jest to jednak pierwszy taki ruch platformy! Pinterest wkroczył na ścieżkę “video-first” już wcześniej, tworząc zakładkę Watch, Pinterest TV i produkując swoją własną serię materiałów Creators Originals, w której popularni twórcy edukują społeczność.
Edytowalne karuzele na IG
Aż chciałoby się powiedzieć: no, nareszcie! Instagram włączył możliwość usuwania zdjęć z już opublikowanych karuzeli. Wystarczy wejść w edycję posta, wybrać kafelek do usunięcia i kliknąć ikonkę kosza, a następnie zaakceptować zmiany. Z decyzji możemy wycofać się przez 30 dni, potem materiał zostanie usunięty z archiwum.
Nowe możliwości w reklamowaniu kryptowalut
Meta poluzowała kryteria kwalifikacij do wyświetlania reklam dot. kryptowalut poprzez zwiększenie liczby akceptowanych licencji – z 3 aż do 27. Jak twierdzi spółka, rynek krypotowalut “dojrzewa”, a same kryptowaluty są coraz częściej akceptowalnym środkiem płatności, stąd decyzja o ułatwieniu procesu weryfikacji takich reklamodawców.
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.
Do następnego!
Udostępnij