7 najlepszych aplikacji do tworzenia Instagram Stories

Olimpia Jenczek 13 paź 2020

Po wpisaniu w AppStore czy Google Play hasła “Instagram Stories” zobaczysz strumień kilkudziesięciu aplikacji, które pozwolą Ci wystrzelić Twoje relacje w kosmos. Które aplikacje do tworzenia Stories są najlepsze? Poniżej znajdziesz zbiór przetestowanych przeze mnie narzędzi aplikacji, które wykorzystuję na co dzień w tworzeniu komunikacji. Pamiętaj jednak, aby się nie ograniczać – pobieraj, testuj, sprawdzaj. 

Mojo

Aplikacja, dzięki której z jednego zdjęcia/jednego screena możesz zrobić PRO Story. Jedna z aplikacji, w które warto zainwestować myśląc o tworzeniu Instagram Stories. Wersja PRO pozwala na tworzenie relacji na naprawdę wysokim poziomie. 

Poniżej kilka przykładów: 

Canva

Mam wrażenie, że tego zawodnika przedstawiać nie muszę. Bezkonkurencyjne narzędzie do tworzenia podstawowych grafik. 

Kilka faktów o Canvie w kontekście tworzenia materiałów pod Instagram Stories:

  1. Dostępna jest aplikacja mobilna Canva Stories – dedykowana tylko temu formatowi.
  2. Mimo aplikacji – uważam, że łatwiej i przyjemniej tworzy się grafiki na komputerze. 
  3. W Canvie możesz tworzyć okładki do sekcji “wyróżnione”.
  4. Canva w wersji PRO oferuje tworzenie grafik z transparentnym tłem, dzięki czemu możesz tworzyć np. nietypowe tło pod napisy, jak tutaj:
  1. Wersja PRO pozwala za pomocą jednego kliknięcia usunąć tło ze zdjęcia (nie wszystkich). Dzięki czemu w łatwy i szybki sposób, możesz stworzyć np. taką grafikę:

InShot i Quik

Dwie aplikacje do montowania filmów. Dlaczego zestawiam je w jednym punkcie? Ponieważ bardzo często je łączę. W zasadzie, jest jeden powód dla którego nie zrezygnowałam w 100% z Quika na rzecz InShota – animacje i przejścia między ujęciami. W pozostałych kwestiach wygrywa dla mnie InShot:

  • posiada rozbudowaną sekcję edycji dźwięku np. w InShocie mogę ustawić głośność na wybrany;
  • procent (od 1% do 200%), w Quiku dostępne są tylko 3 poziomy (wzmocniony, zmiksowany, wyciszony);
  • możliwość wklejania w InShocie zdjęć na filmy;
  • opcja nagrania dodatkowego dźwięku do filmu;

Jeśli rozpoczynasz swoją przygodę z montowaniem filmików – Quik z pewnością będzie dobry na start. 

Huji

Aplikacja, która udaje stary aparat i nadaje retro efekty. Mam poczucie, że swoje 5 minut na Instagramie miała już około rok temu, jednak wciąż sprawdza się w sytuacjach, gdy chcemy zabawić się światłem/kolorem.

Przykład:

Snapseed

Jeśli w swoich relacjach stawiasz na fotografie – zadbaj o ich jakość i estetykę. Snapseed to bezpłatna, intuicyjna i wielofunkcyjna aplikacja. Co możesz zdziałać za jej pomocą? Np.:

  • podkręcić kolor wybranego elementu na zdjęciu za pomocą funkcji pędzel;
  • wyciągnąć trójwymiarowość zdjęcia za pomocą funkcji hdr – świetna w przypadku zdjęć krajobrazowych;
  • usunąć niepożądane elementy ze zdjęcia jak np. gniazdko w ścianie za pomocą opcji naprawianie;

TikTok

Przestrzeń mediów społecznościowych  jest dla mnie zarówno świetnym miejscem inspiracji na temat tworzenia krótkiej formy video, jak i doskonałym narzędziem do zabawy tą formą. 

Nawet jeśli nie tworzysz komunikacji na TikToku, ale działasz na Instagramie – aplikuj sobie raz na jakiś czas przegląd TikToków, aby wiedzieć jak zmienia się forma komunikacji. 

Jeszcze kilka miesięcy temu te słowa miały mniejsze znaczenie. Dzisiaj, gdy Instagram wypuścił Instagram Reels – mogę ze spokojem napisać: Uczcie się tych TikToków, bo to nas nie ominie. 

Więcej o Instagram Reels dowiesz się z art. 68. Tygodnik SMN: czy Instagram Reels wyprą Tik-Toka?

Wracając do tematu aplikacji – póki w Polsce Instagram Reels jest niedostępne – możesz wykorzystywać TikToka jako aplikację do tworzenia treści wideo na Stories. Poniżej przykład mojego wykorzystania go do stworzenia relacji w ramach festiwalu na @polandrockfestival. 

Aplikacja idealna

Takiej jeszcze nie odnalazłam. Dlatego często tworząc materiały wideo pod Instagram Stories, łączę wybrane funkcje różnych aplikacji. 

Powyższy przykład jest tego doskonałym dowodem, ponieważ wykorzystuję tam 4 aplikacje:

  1. TikTok – dla wybranych efektów 
  2. Snapchat – dla wybranych efektów (szeroki uśmiech)
  3. Canva – do stworzenia graficznych napisów
  4. InShot – do sklejenia filmów, muzyki w tle, nagrania dodatkowego dźwięku, wklejenia tekstów

To co najważniejsze – pamiętaj, że Instagram Stories samo w sobie stanowi ogromny narzędziownik, dzięki któremu możesz tworzyć relacje petardy! Na warsztatach “Instagram w marketingu” uczymy się, jak wykorzystać je w pełni. 

Podsumowując: Baw się tym!

Udostępnij