Porozmawiajmy otwarcie - #SocialMediaNow2020 i 7 okazji do współpracy

Piotr Chmielewski 07 sty 2020

To będzie nietypowe podsumowanie roku. Podzielę się naszymi wynikami i planami, ale też wyzwaniami, z którymi wchodzimy w 2020 rok. Dowiecie nie tylko czy udało nam się poprawić wyniki finansowe, ale też co nas dziwi po 7 latach działalności i ile razy okrążyłem świat w 2019. Zaciekawieni? No to ruszajmy!

Mija właśnie 10 lat od kiedy założyłem własną działalność…o czym zresztą Facebook był mi uprzejmy przypomnieć:

Nie przewidziałem tego, że rzeczywistość okaże się przewrotna i że przez te lata normą będzie dla mnie pobudka o 6. A czasem i o 4:30 (można się przyzwyczaić).

Całkiem inne podsumowanie

Nie przewidziałem też tego, że Social Media Now będzie po kilku latach (marka SMN powstała w 2013) 20 osobową firmą, której przychód, bez budżetów reklamowych, wyniesie w 2019 roku 4 mln zł (w 2018 było 3,1 mln, czyli mamy wzrost o prawie 30 procent).Z pewnością można by było przedstawić te lata na pięknym wykresie, zdecydowanie jednak nie piszę tego tekstu po to, żeby “pompować” nasze osiągnięcia. Robię to raczej z dwóch innych powodów:

  1. Chciałbym maksymalnie otwarcie pokazać to co nam się udaje, ale też podzielić się wątpliwościami i wyzwaniami.
  2. Napiszę też o planach, więc każdy z punktów będzie również zaproszeniem do współpracy. Cały czas poszukujemy nowych firm i osób, które tak jak my wierzą w siłę social mediów i chcą razem z nami zmieniać świat na lepsze 🙂

Opiszę siedem obszarów:

  1. Social Media Week 2020
  2. Działania agencyjne
  3. Szkolenia i warsztaty
  4. Dzień Social Media
  5. Seminaria bezpłatne
  6. LIVEy, filmy, artykuły
  7. Inne projekty

W każdym zarysuję:

  • obecną sytuację,
  • wyzwania i to jak zamierzamy się z nimi mierzyć,
  • i wreszcie to, kogo w danym obszarze poszukujemy do współpracy.

1. Social Media Week #2020

Czemu zaczynam od SMW? To nasz największy projekt jeśli chodzi o skalę i najambitniejszy pod względem organizacyjnym. Ponad 400 Uczestników, 32 prelegentów – tak było podczas II edycji, w 2019 roku.

Ponad 70 procent osób, które wypełniły ankietę oceniło poziom merytoryczny dobrze lub bardzo dobrze (cieszy też bardzo mało ocen negatywnych). Wynik zadowalający, ale dla mnie osobiście jeszcze nie w pełni. Od początku mówiłem, że naszym celem jest to, żeby SMW był najbardziej merytoryczną konferencją na rynku, więc w tym roku celujemy wyżej.

Jakie widzę wyzwania?

I. Dalsza praca z prelegentami, nad szlifowaniem merytoryki wystąpień.

Wprowadzimy dwie nowości. Po pierwsze: nowy system oceniania prezentacji. Nie jestem fanem oceniania w skali od 1 do 5 lub od 1 do 10. Uważam, że taka ocena jest zbyt jednowymiarowa. Nie pozwala stwierdzić czy wysokie noty wynikają z wartości merytorycznej, czy na przykład z błyskotliwości lub poczucia humoru prelegenta (które też są ważne). W naszym systemie każdy uczestnik będzie mógł przyznać każdej prezentacji od 1 od 5 komplementów. Uczestnik może np. uznać, że była ona na przykład: inspirująca, przejrzysta i merytoryczna.Dzięki temu prelegent będzie wiedział co się w jego prezentacji podobało oraz czego zabrakło. A my będziemy premiować wystąpienia, które zebrały najwięcej takich pochwał.Po drugie: pomoc prelegentom w przygotowaniach. W poprzednich latach polegała na moich rozmowach z większością występujących osób, na kilka dni przed wydarzeniem. W tym roku dodatkowo zapewnimy konsultacje eksperta od wystąpień publicznych, który pomoże nadać wystąpieniu odpowiednią strukturę.

II. Odróżnienie wydarzenia od innych na rynku. Zrobienie czegoś zdecydowanie innego niż “standard konferencyjny”.

Tutaj sprawa jest prosta. Przede wszystkim: więcej prelegentów z zagranicy.W ubiegłym roku gościliśmy ekspertów m.in. z BBC, Adidasa czy Googla i podczas tej edycji będzie podobnie. Jestem przekonany, że warto wymieniać doświadczenia z osobami działającymi poza Polską, dlatego SMW to jedno z najbardziej międzynarodowych wydarzeń w branży.

Jeśli chodzi o ekspertów z Polski, to jak najczęściej staramy się zapraszać osoby, które nie występują na innych wydarzeniach, a jednocześnie mają bogate doświadczenie zawodowe (nie zapominając jednocześnie o rozpoznawalnych nazwiskach).Zależy mi też, żeby Social Media Week wyróżniał się tematyką. W 2020 więcej czasu poświęcimy sztucznej inteligencji oraz algorytmom i ich wykorzystaniu w marketingu. Temu jak korzystać z nich już dziś i czego możemy spodziewać się w przyszłości. Wierzę, że to kluczowy obszar, który będzie coraz mocniej kształtował naszą branżę. Jedną ze scen poświęcimy w całości tej tematyce.

III. Optymalizacja wyniku finansowego.

Nie ma co ukrywać – finanse w tym przypadku, to szczególnie trudne wyzwanie. Duże wydarzenie to znaczne przychody i równie znaczne koszty (sam catering i wynajem powierzchni na dwa dni to kwota znacznie przekraczająca 100 tys. zł).Nie planuję jednak cięć po stronie wydatków. W niektórych obszarach mogą one nawet wzrosnąć. Pozostaje strona przychodowa i tutaj planujemy m.in. przyciągnięcie także zagranicznych uczestników, którzy mogą być zainteresowani dniem anglojęzycznym i nawiązaniem kontaktów z osobami z naszego rynku.

IV. Poprawienie oferty dla Partnerów wydarzenia.

Z tym punktem zmagałem się dwa lata (czyli od pierwszej edycji SMW)! Gdy jako uczestnik brałem udział w konferencjach, zazwyczaj miałem przeczucie, że partnerzy nie wyciągają z wydarzenia tyle wartości ile powinni. Możliwość umieszczenia loga, wystawienia stoiska, bycie wymienianym ze sceny. Zastanawiałem się, czy ja jako właściciel firmy dałbym się przekonać takim argumentom (raczej nie). Już podczas zeszłorocznej (SMW2019) edycji wprowadziliśmy więc coś unikalnego: partnerzy nie ponoszą żadnych kosztów, poza zakupem określonej liczby (co najmniej 10) biletów. Bilety mogą wykorzystać we własnym zakresie lub sprezentować swoim partnerom biznesowym. W tym roku utrzymamy tę zasadę. Dodajemy też nowości, dzięki której mam już całkowite przekonanie że oferujemy coś unikalnego: specjalne konwersatoria w małych grupach, prowadzone przez kluczowych gości z zagranicy, przeznaczone wyłącznie dla Partnerów SMW2020.

Na dokładkę zamierzamy zagwarantować każdej firmie-partnerowi co najmniej kilka spotkań z Dyrektorami marketingu spośród ich potencjalnych klientów. Jak to zrobimy? To niech pozostanie na razie elementem naszego wewnętrznego know-how .

Do współpracy zapraszamy:

Prelegentów, ekspertów. Zgodnie z tym co napisałem powyżej – szczególnie osoby, które na co dzień nie mają okazji do dzielenia się swoim doświadczeniem z szerszą publicznością, a dysponują dużą wiedzą, odkryciami lub studiami przypadków, które warto przedstawić.

Zapraszamy także firmy zainteresowane otrzymaniem statusu Partnera Wydarzenia oraz Patrona Medialnego. W 2019 roku Partnerem Głównym byli Prezydent Miasta Stołecznego Warszawa oraz
tvnmedia.pl , Patronem Medialnym Newsweek Polska.

Otworzyliśmy też już przedsprzedaż biletów:
http://smw.socialmedianow.pl, a ja nagrałem zaproszenie wideo:

Zaproszenie na Social Media Week 2020

2. Działania agencyjne

Z jednej strony jest dobrze. W 2019 roku pozyskaliśmy ponad 50 klientów. Rozpoczęliśmy współpracę m.in. z takimi firmami jak Piekarnia Buczek, Jack Wolfskin, Unity Line, TUV Nord.

Firmy, które z nami współpracują, deklarują chęć polecania usług:

Z niektórymi firmami współpracujemy nieustannie już 4, 5 lub 6 rok (Modbis, Erif/Kruk, Interno Italiano, Jan Niezbędny).Stawiamy na stałe współprace i dużo robimy wewnętrznie, żeby nasza praca była przede wszystkim skuteczna i żeby nasz biznes rósł razem z biznesami klientów. Przychody z tego obszaru działalności wzrosły o około 20 – 25%, rok do roku (bez budżetów reklamowych).

Wyzwania

Jednocześnie wciąż napotykamy jedno, główne wyzwanie: I. Zbudowanie świadomości Social Media Now jako firmy, która prowadzi kampanie reklamowe dla Klientów. Wciąż (po 7 latach!) zdarzają nam się pytania typu “Czy prowadzą Państwo wyłącznie szkolenia, czy także działania reklamowe?”. Potwierdza to też badanie marketingowe, które przeprowadził dla nas Mariusz Łodyga i jego firma Premium Consulting (przy okazji jeszcze raz dziękuję wszystkim, którzy wzięli w nim udział):

Zdecydowana większość osób zna Social Media Now, jako firmę która organizuje szkolenia otwarte i dedykowane. W 2020 roku planujemy to zdecydowanie zmienić. Nie poprzez ograniczenie szkoleń, ale poprzez mocniejsze akcentowanie agencyjnej części naszej działalności i pokazywania skuteczności pracy, którą wykonujemy na co dzień.

Spodziewajcie się case’ów, historii naszych klientów…a także odświeżonej identyfikacji wizualnej Social Media Now. I kilku innych projektów, którymi zamierzamy Was zaskoczyć. II. Koszty, koszty…

Nowe biuro (190 metrów kw., w Krakowie) i wzrost wynagrodzeń zespołu – te dwie pozycje spowodowały spory wzrost kosztów w 2019 roku. Wdrożyliśmy nowy system wynagrodzeń, który częściowo uzależnia wynagrodzenie od wyniku firmy i określiliśmy przewidywalną ścieżkę kariery w SMN. Wierzę jednak, że są to koszty niezbędne. Dzięki temu utrzymujemy niewielką rotację w zespole, a niektóre osoby pracują w SMN już od 5 lub 6 lat. To przekłada się na jakość usług i dłuższe współprace z klientami.

Nie planujemy więc tu jakichś szczególnych środków zaradczych, a raczej skupimy się na stronie przychodowej.

Do współpracy zapraszamy:

Firmy oraz instytucje publiczne i samorządy, zainteresowane kompleksowym prowadzeniem działań w mediach społecznościowych, ale także audytem, czy konsultacjami. A także potencjalnych pracowników. Jeśli podobnie jak my uważasz, że media społecznościowe zmieniają świat komunikacji, marketingu i chcesz być blisko tego procesu – napisz do nas.

3. Szkolenia i warsztaty (Facebook, Instagram, LinkedIn)

Szkoleń Facebook & Instagram Pro odbyło się w 2019 roku 63 (61 w 2018), w kilkunastu miastach. Wzięło w nich udział 713 osób (624 w 2018). Ustanowiliśmy więc nowy rekord projektu (i prawdopodobnie również rekord Polski w naszej kategorii).

Już w listopadzie Google miał mi coś do powiedzenia w tej sprawie:

W październiku, z okazji 7 rocznicy od rozpoczęcia szkoleń, wraz z Remedy-Brand : Film w Social Media, nagraliśmy film dokumentalny pt. “O algorytmach, demokracji i reklamie na Facebooku – kulisy szkolenia Facebook & Instagram Pro”. Na Facebooku zebrał jak dotąd ponad 157 tysięcy wyświetleń.

O algorytmach, demokracji i reklamie na Facebooku – kulisy szkolenia Facebook & Instagram Pro

W połowie roku udostępniliśmy też opcję szkolenia stacjonarnego, połączonego z kursem online – jest to obecnie najczęściej wybierana opcja.

Nie mam więc tutaj żadnych powodów do narzekań – Facebook & Instagram Pro to z całą pewnością najpopularniejsze szkolenie z tej tematyki w Polsce.

Regularnie odbywają się też szkolenia Instagram w Marketingu, które prowadzi Szymon Mierzwa i LinkedIn Pro, które prowadzi Angelika Chimkowska. Dobrze działo się także w szkoleniach dedykowanych – prowadzonych wewnętrznie, dla firm i organizacji. Łącznie odbyły się 32 szkolenia, tylko 5 z nich prowadziłem ja. To też dobra wiadomość, bo oznacza kolejne doświadczenia szkoleniowe na koncie Olki Smolarek, Karoliny Kociołek, Dominiki Płatkowskiej-Kloch i Martyny Jankowska (Majkut).

Wyzwania

I. Wyjście poza rynek polski.

Nie ma takiego sukcesu, którego nie można by było zrównoważyć odrobiną narzekania, więc i tu jest coś co się nie do końca udało. W temacie szkoleń zagranicznych nie działo się wiele (a mówiąc dokładniej: nic). I to mimo, że miałem je na górze listy celów na 2019. W tym roku nie poddam się jednak tak łatwo i jeszcze w pierwszej połowie stycznia planuję nagrać pierwsze materiały wideo w języku angielskim. Następnie rozpoczniemy promocję w kilku miastach (Berlin, Londyn, Amsterdam, Sztokholm, Oslo) i będziemy testować zainteresowanie. Na początek nie wiążę z tym pomysłem wielkich planów jeśli chodzi o skalę, ale zależy mi na wymianie doświadczeń z uczestnikami z zagranicy, więc każdy taki wyjazd bardzo mnie ucieszy. II. Za mało nowych kursów online.

Tutaj również zbyt spokojnie. Tak, udało mi się nagrać zdecydowaną większość materiałów do kursu online FB & IG Pro, ale poza tym nie mamy się czym pochwalić – np. mimo dobrego odbioru pierwszej edycji, nie udało odświeżyć materiałów z kursu online dla początkujących (“Facebook & Instagram – zacznij Now!”) i uruchomić drugiej.

Do współpracy zapraszamy:

Chciałbym, żebyśmy w 2020 przełamali zeszłoroczną stagnację, dlatego zapraszamy ekspertów zainteresowanych przygotowaniem wspólnie z nami kursu online z obszaru social media marketingu (i tematów pokrewnych). Uzupełni to ofertę kursów online, które wyprodukujemy wewnętrznie.

4. Dzień Social Media

Dzień Social Media to unikalny projekt, więc zasługuje na osobny punkt. Wyróżnia go skład: Monika Czaplicka, Franciszek Georgiew, Artur Jabłoński, Daniel Kędzierski (w jednej z edycji zastępowany przez Jana Jankowskiego) i nietypowa formuła pozwalająca uczestnikom skonfrontować opinie wszystkich ekspertów.

W 2019 odbył się w Katowicach, Poznaniu, Gdańsku i Warszawie. W 2020 mam nadzieję na kilka kolejnych edycji.

Wyzwania

O ile główny temat cieszy się stale dużym zainteresowaniem (w Warszawie wzięło udział ponad 100 osób, w pozostałych miastach średnio ok. 50), o tyle nowe tematy (Psychologia w mediach społecznościowych i Strategia w mediach społecznościowych), aż tylu chętnych nie przyciągnęły.

Uważam jednak, że to kwestia rozpoznawalności tych projektów i dlatego nadal mamy je w planie na 2020 – wierzę, że warto rozmawiać także na tematy spoza naszego głównego obszaru i wiem, że formuła projektu nadaje się do tego idealnie.

Do współpracy zapraszamy:

Przede wszystkim Uczestników i potencjalnych Partnerów cyklu. Chętnie skontaktujemy się też z osobami mającymi doświadczenie w realizacji fotoreportaży i wideo reportaży z wydarzeń.

5. Seminaria bezpłatne

Tu mogę powtórzyć to co napisałem rok temu: cenię sobie te wydarzenia ze względu na skalę (zawsze bierze udział co najmniej 200-250 osób) i możliwość dotarcia do nowych osób, także (choć nie tylko) ze środowiska studenckiego. W 2019 roku zorganizowaliśmy aż 13 spotkań w których uczestniczyło 2900 osób. Najwięcej, po 400 osób, pojawiło się w Katowicach i Rzeszowie.

Wyzwanie

Pozyskanie Partnera cyklu. Spotkania są i będą bezpłatne dla uczestników. Przy tej skali i liczbie miast postanowiliśmy otworzyć się na współpracę z firmą, organizacją lub Uczelnią, która chciałaby pojawiać się w kontekście wszystkich wydarzeń. To nowy pomysł, więc dopiero za rok napiszę czy okaże się łatwy w realizacji, czy będzie większym wyzwaniem.

Do współpracy zapraszamy:

Uczelnie, organizacje studenckie, biura karier, zainteresowane wspólną organizacją wydarzenia. Większość zadań związanych z promocją, jest po naszej stronie, a szczegóły zna w tym przypadku Krzysztof Wodecki z Engagement Marketing Forum, które jest współorganizatorem cyklu, więc zapraszam do kontaktu z nim.

6. LIVEy, filmy, artykuły

Przez większość miesięcy raport Sotrender wyglądał tak:

W 2019 przeprowadziliśmy o 26 transmisji na żywo, czyli o 2 więcej niż przed rokiem i opublikowaliśmy 19 artykułów (głównie z serii #TygodnikSMN).W 2020 planujemy sporo nowości: więcej postów z praktycznymi poradami (pierwszy już jest), więcej postów odwołujących się do naszego doświadczenia agencyjnego i parę niespodzianek.

Nie zapominamy też o grupach: Skuteczny fanpage i reklama w social media liczy już ponad 30 000 osób i jest drugą pod względem liczebności grupą social mediową (za grupą Social media). Instagram w Marketingu również na podium, w swojej kategorii.

W innych mediach społecznościowych także źle nie było, co nie umknęło uwadze Tomasza Brusika, z Rysuję fejsbuki:

Wyzwania

I. Mała liczba wejść na stronę www z wyników wyszukiwania. O ile pod względem zasięgu w social media jesteśmy na pewno w czołówce, to w kategorii “wejścia z Googla” już tak różowo nie jest. Pierwszy kwartał 2020 to więc także premiera naszej nowej strony www, pożegnamy więc prawdopodobnie notatki na Facebooku i (lepiej późno, niż wcale…) będziemy kierować do własnego bloga.
II. Newsletter.Tak bardzo skupiliśmy się na newsletterze messengerowym, że aż zaniedbaliśmy ten tradycyjny. Jeszcze w styczniu planuję reaktywację i będzie to inny newsletter niż ten w Messengerze – pisany bezpośrednio przeze mnie, bardziej osobisty, pokazujący Social Media Now z mojej perspektywy. Więc jeśli dobrze czyta Ci się ten tekst, to maile też powinny przypaść Ci do gustu

7. Inne projekty

Kampanie reklamowe na Facebooku i Instagramie w coraz większym stopniu „robią się same” – w coraz większym stopniu są optymalizowane przez algorytmy. Pisałem o tym tutaj.

Jestem przekonany, że nie jest to już czas, w którym wystarczyło aby agencja reklamowa potrafiła ustawić skuteczną reklamę. To czas, gdy agencje (a na pewno ich właściciele) powinni rozumieć szerszy kontekst zmian technologicznych.

To dlatego zapisałem się na kurs “Artificial intelligence” na Uniwersytecie w Oxfordzie (pierwsza połowa za nami, na koniec na pewno opublikuję artykuł z podsumowaniem). Dlatego też założyłem grupę Algorytmy, sztuczna inteligencja i przyszłość świata ? – miejsce dla wszystkich, których te tematy interesują. Jakie jeszcze projekty zrealizujemy? To zależy także od Ciebie. Jak zawsze jesteśmy otwarci na pomysły, propozycje i Wasze inicjatywy. Nie inaczej będzie w tym roku.

Dziękuję, że jesteś z nami i trzymam kciuki za realizację Twoich celów na 2020 rok! —

O mnie:

Jestem założycielem agencji Social Media Now, specjalizującej się w kampaniach reklamowych na Facebooku, Instagramie i na LinkedInie. Kieruję 20 osobową firmą, zarządzającą obecnością w social media kilkudziesięciu marek.

Od 2010 roku przeprowadziłem też ponad 700 dni szkoleniowych dla kilku tysięcy osób. Od kilku lat na udaje mi się utrzymać status „Facebook Certified Planning Professional” i „Facebook Certified Buying Professional” – certyfikaty wydaje Facebook, aby potwierdzić kompetencje osób, które je uzyskały.

Udostępnij