Weekly SMN # 63: Developing sales: Facebook Shops launches

Katarzyna Radziszowska 18 cze 2020

Nowości, ciekawe narzędzia, ułatwienia dla reklamodawców… Co w ostatnim czasie zmieniło się w świecie social media? Okazuje się, że całkiem sporo! Przede wszystkim zyskamy nowe narzędzie: Facebook Shops. Ten fakt z pewnością zaciekawi właścicieli małych i średnich firm. Co jeszcze? Instagram wprowadza zakładkę z poradami dotyczącymi dobrego zachowania i zmienia sposób przeglądania Stories. W tym tygodniku znajdą się również ciekawostki dla fanów TikToka i Twittera. Startujemy!

Facebook ogłasza „sklepy” na Facebooku i Instagramie

Zaczynamy od ,,najświeższej” i naszym zdaniem najciekawszej informacji. 19 maja Mark Zuckerberg zapowiedział wprowadzenie nowego narzędzia – Facebook Shops. Nowinka jest odpowiedzią na bieżącą sytuację związaną z koronawirusem, gdzie sprzedaż w dużej mierze przeniosła się do świata online. Facebook postanowił wyjść naprzeciw małym i średnim firmom, wprowadzając właśnie owe narzędzie. Rozwiązanie to umożliwi firmom stworzenie w prosty sposób jednego sklepu internetowego, z którego klienci będą mogli korzystać zarówno na Facebooku, jak i na Instagramie. Będzie można wybrać z katalogu produkty, które chcemy polecać, a następnie dostosować jego wygląd wybierając różne okładki i akcenty kolorystyczne. Dodatkowo, jeśli klient będzie potrzebował pomocy przy zakupie, to może wysłać bezpośrednią wiadomości do firmy za pośrednictwem WhatsAppa, Messengera lub Instagram Direct.

Więcej tutaj: https://about.fb.com/news/2020/05/introducing-facebook-shops/

Czat wideo dla 50 osób na Facebooku

Wciąż pracujecie zdalnie? Z pewnością zainteresuje Was ta nowość. Facebook udostępnia opcję spotkań wideo z wieloma uczestnikami wszystkim użytkownikom na świecie. Serwis podaje, że czas w grupowych rozmowach wideo w ostatnich tygodniach wzrósł o 1000%! Dlatego też konieczne było zapewnienie takiego narzędzia w czasie izolacji.

Więcej tutaj: http://www.proto.pl/aktualnosci/opcja-czatu-wideo-dla-50-osob-na-facebooku-jest-juz-dostepna-na-calym-swiecie

Facebook daje większą kontrolę nad miejscem wyświetlania reklam

A teraz kilka słów o opcji, która z pewnością zainteresuje wszystkich tworzących reklamy. Otrzymamy bowiem większą kontrolę nad tym, gdzie i w jakim kontekście będą wyświetlane treści tworzone przez nas. 

Nowa funkcja związana jest z tak zwanymi “białymi listami”. Pierwsza dotyczy Audience Network – będziemy mogli wybrać, w jakich zewnętrznych aplikacjach będą wyświetlały się treści sponsorowane. Druga to biała lista treści, dzięki której przeglądniemy i wybierzemy materiały wideo, w ramach których wyświetlą się reklamy in-stream. 

W tym temacie pojawiła się jeszcze jedna nowość – raport wyświetleń. To pozwoli nam na sprawdzenie na jakich stronach i aplikacjach, należących do Audience Network pojawiły się reklamy. Uwaga, dane będą dotyczyły ostatnich 90 dni i będą uaktualniane z pewnym opóźnieniem – od trzech do pięciu dni.

Co jeszcze zyskamy? Szerszą możliwość rezygnacji z publikacji reklam in-stream w transmisjach live, prowadzonych przez zaufanych partnerów serwisu. Od teraz ta opcja będzie dostępna dla każdego konta marki.

Gdzie szukać tych wszystkich nowości? W zakładce “Kontrola bezpieczeństwa marki”. Koniecznie sprawdźcie to miejsce i dajcie nam znać, co uważacie o tych opcjach!

Więcej tutaj: http://www.proto.pl/aktualnosci/facebook-daje-markom-wieksza-kontrole-nad-miejscem-wyswietlania-reklam

Nowy sposób korzystania ze Stories na Instagramie

A co nowego na Instagramie? Rozpoczęły się testy nowego sposobu używania popularnych “Historii”. Ekran obecnie oglądanej przez nas relacji będzie można przeciągnąć w dół, aby zobaczyć resztę dostępnych Stories. Dzięki temu łatwiej będzie przełączać się między nimi i pomijać treści, którymi nie jesteśmy zainteresowani. 

Więcej tutaj: http://www.proto.pl/aktualnosci/instagram-testuje-nowy-sposob-korzystania-ze-stories?

Nowa zakładka na Instagramie

W serwisie społecznościowym pojawiła się nowa zakładka: „Guides” („Przewodniki”). Użytkownicy Instagrama szybko i łatwo będą mogli odkrywać nowe rekomendacje i wskazówki od swoich ulubionych twórców, czy marek, które obserwują. Treści, jakie będą się tam pojawiały, przynajmniej na razie, mają dotyczyć głównie zdrowia, zarówno fizycznego jak i psychicznego. Wszystko po to, aby pomóc ludziom, którzy borykają się z pandemią COVID-19. Platforma twierdzi, że „umożliwi twórcom dzielenie się zasobami w tym czasie, w tym podawanie wskazówek, jak dbać o swoje samopoczucie, utrzymywać kontakt z innymi lub poradzić sobie z lękiem i żalem”. Wszystko, co będzie zamieszczone w tej sekcji, użytkownicy będą mogli udostępniać w Stories lub wysyłać w wiadomościach.

Więcej tutaj: https://wersm.com/instagram-introduces-guides-a-new-way-to-discover-recommendations/

Live’y można już zapisywać w IGTV

Prowadzicie live’y na Instagramie? Dobra wiadomość dla Was – od teraz będziemy mogli zapisywać je w IGTV. Wprowadzenie tej nowości wiąże się z rosnącą popularnością tego typu treści – twórcy bardzo często w ten sposób komunikują się ze swoimi fanami. Dzięki temu, że zapiszemy transmisje w IGTV, fani będą mogli wrócić do niej w dowolnej chwili lub obejrzeć pierwszy raz, jeśli nie mogli pojawić się na Instagramie w czasie trwania live’a. 

Więcej tutaj: http://www.proto.pl/aktualnosci/tansmisje-live-na-instagramie-moga-byc-juz-zapisywane-w-igtv

Posty na Twitterze zmienią wygląd

Inaczej będą prezentowały się treści zarówno na samym Twitterze, jak i w tweetach osadzanych. Zniknie możliwość dodawania opisów do zdjęć w różnych kolorach, a fotografie będą miały mniejszy format. Co do osadzanych treści – posty będą miały bardziej zaokrąglone krawędzie, a oznaczenia i hashtagi będą większe. Zmiany, oprócz aspektów wizualnych, mają też wpłynąć na aspekty techniczne – pozwolą na szybsze ładowanie osadzonych tweetów.

Więcej tutaj: https://www.socialmediatoday.com/news/twitter-removes-custom-camera-captions-and-larger-image-presentation-format/578189/

TikTok zmienia zasady korzystania z muzyki przez firmy

Marki często, zakładając swój profil na TikToku, zastanawiają się, czy mogą dodawać dowolne utwory do swoich materiałów wideo bez ograniczeń i kosztów. Do tej pory było to możliwe, ponieważ takie ustalenia były zawarte w umowach z wydawcami muzycznymi, z których wiele wywodzi się z czasów Musical.ly. Ale teraz nadszedł czas zmian. Według Dave’a Jorgensona , producenta wideo dla The Washington Post, TikTok po cichu zmienił zasady dotyczące komercyjnego wykorzystania muzyki popularnej, co powstrzyma marki od korzystania z popularnych utworów, kierując je tym samym do nowej, bezpłatnej biblioteki dźwięków dostępnych dla firm. TikTok wyjaśnia, że ​​komercyjna biblioteka muzyczna zapewni „wysokiej jakości bezpłatną muzykę”, która „pozwoli również zaoszczędzić czas i inwestycję w uporządkowanie licencji”. Równocześnie, co nie jest zbyt dobrą wiadomością, od tej chwili marki nie będą mogły używać popularnych ścieżek muzycznych w swoich klipach.

Dla jasności – te zmiany dotyczą tylko zweryfikowanych kont marek na TikToku, a nie zwykłych użytkowników, którzy nadal mogą swobodnie korzystać z muzyki w swoich wideo, ani też (co ciekawe!) niezweryfikowanych firm publikujących na platformie.

No właśnie. Szczegóły tutaj są trochę niejasne – jeśli zweryfikowana firma nie może już korzystać ze ścieżek komercyjnych, wówczas niezweryfikowane konto firmowe również powinno podlegać tym samym wymaganiom. A technicznie rzecz biorąc… nie podlega. TikTok nie podał jeszcze oficjalnych informacji rozwiązujących tę kwestię, ale zapewne nad tym pracuje.

Więcej tutaj: https://www.socialmediatoday.com/news/tiktok-changes-rules-on-music-usage-by-businesses/577734/

#GrowNow!

Wystartowaliśmy z #GrowNow – projektem, w którym współpracujemy z wybranymi firmami, właśnie na takiej zasadzie 🔥

JAK TO DZIAŁA

1. Klient nie płaci żadnej stałej opłaty za prowadzenie kampanii.

2. Pokrywa wyłącznie budżet reklamowy.

3. Wynagrodzeniem jest prowizja – np. procent od kwoty zakupu albo określona kwota za każdą transakcję, rejestrację, zgłoszenie.

4. Efekty mierzymy za pomocą Menedżera reklam FB.

Więcej szczegółów tutaj: https://www.facebook.com/agencjaSocialMediaNow/posts/3317141978305158?

Udostępnij