Nowy tydzień, nowe newsy! W dzisiejszym wydaniu Tygodnika Social Media Now przeczytacie sporo o Instagramie, ale będą też nowości prosto z Facebooka i Tiktoka!

Start nowych funkcji na Instagramie

Mosseri przedstawił w swojej ostatniej rolce premierę udogodnień dla użytkowników aplikacji. Są to:

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Adam Mosseri (@mosseri)

Źródło

Facebook testuje nowe elementy UI

Na niektórych kontach zmienił się delikatnie układ przycisków pod postami na stronie głównej. Przykładowo, pod postem pojawiła się opcja szybkiego dodania osoby do znajomych lub wysłania jej wiadomości na Messengerze.

Źródło

Zmiany w systemie monetyzacji prezentów na TikToku

Na platformie pojawiła się informacja, że od 24 lutego bieżącego roku, od zysków z prezentów (np. wirtualnych przedmiotów na live’ach) będzie pobierane 50% prowizji już nie od pierwotnej kwoty uzbieranej z datków, ale od tej uzyskanej po odjęciu kosztów utrzymania aplikacji (opłat dla sklepów z aplikacjami, operatorów płatności itp.).

Ciekawe, jak zareagują na to Twórcy.

Źródło

Dwustronne profilowe na Instagramie

Meta nie odpuszcza tematu Awatarów. Od teraz na Instagramie można włączyć animowaną ikonkę profilu – która po przesunięciu w bok, obraca się z naszego zdjęcia po jednej stronie, na Awatar po drugiej.

Działa to po wejściu na profil danej osoby.

Nowość w wersji przeglądarkowej TikToka

Jeśli ktoś z Was przegląda TikToka w wersji desktopowej, to… od teraz może robić to także w w trybie ciemnym!

Dzisiaj nieco spokojniej, ale to nie znaczy, że bez ciekawostek! Porozmawiamy o usprawnieniach na TikToku, bezpieczeństwie nastolatków w usługach Meta oraz… nowych emoji na 2023 rok!

Przycisk zapisz film na TikToku!

W najnowszej wersji testowej TikToka pojawiła się opcja zapisania nagranego i edytowanego filmu prosto do galerii telefonu (analogicznie, jak działa to na Instagramie).

Prawdopodobnie także bez muzyki, ale też i bez logo aplikacji (niestety nie jestem w stanie potwierdzić tej informacji). Nie mylcie tego z opcją pobrania filmu z feeda!

Źródło

TikTok zabiera się za oznaczenia treści rządowych

W Newsroomie aplikacji pojawiła się informacja o wdrożeniu do obszernych testów funkcji oznaczania treści oraz profilów finansowanych z organizacji rządowych.

Ma to zwiększyć transparentność źródeł danych i utrudnić manipulacje rodem z niesławnego Cambridge Analytica. Treści mają być oznaczone przez widoczny baner w opisie, po kliknięciu w który użytkownik będzie mógł przeczytać z czym ten znacznik może się wiązać.

Ficzer ten nie jest niczym nowym na rynku – jest to rozwiązanie doskonale znane między innymi z usług Meta.

Źródło

Propozycje nowych emoji na rok 2023

Dla Unicode Emoji 15.1 zostało zaproponowane 578 nowych emotikonek. Ilość jest całkiem zatrważająca, jednak jest w niej jeden, bardzo istotny haczyk – znakomitą większość z nich będą stanowić „kierunkowe” wersję dostępnych już emoji.

Przykładowo, każdy samochód, biegający człowiek, spojrzenie w bok – zyskają alternatywną wersję skierowaną w drugą stronę. Aktualnie większość skręca/patrzy/wskazuje wyłącznie w lewo.

Zostały zaproponowane także całkiem nowe emotikony w liczbie sześciu:

– limonka

– grzybek

– pęknięty łańcuch

– przytakująca główka

– skręcająca główka (nie)

– feniks

Pamiętajmy jednak, że są to dopiero wersje robocze i muszą zostać w ciągu tego roku zatwierdzone przez Unicode Technical Committee (UTC). Oficjalna premiera Emoji 15.1 przewidywana jest na wrzesień. Dopiero po wprowadzeniu tychże, pojawią się pewnie zróżnicowane ich „adaptacje” na urządzeniach Apple, Google, Samsung, Microsoft itp. 

Źródło

Meta pracuje nad stworzeniem bezpiecznej przestrzeni dla nastolatków w swoich aplikacjach.

W newsroomie Meta pojawiło się krótki podsumowanie wydarzenia 2022 Meta Summit on Youth Safety and Well-Being.

ZOBACZ

Podczas niego trwały dyskusje na temat globalnych regulacji prawnych dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa nastolatkom w sieci, a w szczególności w usługach i aplikacjach firmy Meta. Wspomniano o wprowadzanych już rozwiązaniach, takich jak:

– tworzenie narzędzi do kontroli rodzicielskiej

– weryfikacji wieku

– domyślnym ustawianiu bardziej rygorystycznych ustawień prywatności na kontach dzieci

– utrudnianie dostępu do treści oznaczonych jako kontrowersyjne/wrażliwe

– wprowadzanie gier i programów dla nastolatków, które pozwolą im bardziej produktywnie i rozwojowo spędzać czas online.

Jako trzy największe wyzwania w prowadzonych działaniach, wymieniono natomiast:

– rzetelną weryfikację wieku – chyba wszyscy sobie zdajemy sprawę z tego, jak łatwo ją obejść, a jednocześnie jak łatwo przekroczyć granice prywatności, wymagając dodatkowych dokumentów. 😉

– dopasowanie „user experience” zgodnie z wiekiem użytkownika, by trafiały dla niego odpowiednie ale i atrakcyjne treści

– sposób działania kontroli rodzicielskiej i jak miałaby być ona sterowana przez opiekunów.

Pełne nagranie ze szczytu możecie zobaczyć pod tym linkiem.

Źródło

Po krótkiej przerwie wracamy do Was z nowinkami ze świata marketingu. Co się nowego podziało? Zaraz się dowiecie!

Oznaka na Instagramie

U niektórych użytkowników zagranicznych zaczęły pojawiać się znaczniki informujące o tym, że profil jest popularniejszy, niż inne w tej branży. Popularniejszy oznacza tutaj tyle, że ma więcej odwiedzin profilu (więc nie wystarczy jeden wybitny post).

Zaskakujące jest jedno – na ten moment funkcja dedykowana jest profilom biznesowym, a nie twórców. Czyżby była nowa przynęta do zwiększenia budżetów mediowych?

Bot, jako starter konwersacji na grupach FB

Facebook testuje SparkBota – automat mający na celu postowanie na grupie pytań, które mają być iskierką do wymiany zdań przez użytkowników. Iskierki te mają się pojawiać raz w tygodniu, zgodnie z ustawieniami wybranymi przez administratorów grupy.

Jak widać na screenach, na ten moment są to bardzo proste pytania bardziej przełamujące lody u poznających się ludzi na imprezie firmowej, jednak narzędzie może mieć całkiem niezły potencjał – szczególnie kiedy pojawi się opcja dodawania własnych pytań.

Pozwoli to np. na organizowanie cotygodniowych zbiorów zdjęć piesków, sprzętu fotograficznego, dań z Thermomixa, czy czegokolwiek co sobie człowiek wymarzy (i mieści się w zasadach społeczności Facebooka)! Fajne narzędzie do budowanie relacji wokół danego produktu, a w szczególności gromadzenie „społecznego dowodu słuszności”.

Źródło

Zmiany w UI Instagrama

Adam Mosseri po raz kolejny (!) ogłasza zmiany w interfejsie aplikacji mobilnej. Dotychczas prezentowało się to tak:

Natomiast od lutego, będzie to wyglądało następująco:

Jak widać, dostęp do najczęściej używanych funkcji będzie nieco uproszczony – zniknie z dolnej belki skrót do sklepu, a jego miejsce obejmą Rolki.

Miejsce rolek na środku przejmie natomiast… przycisk tworzenia nowych treści, który teraz znajduje się w prawym górnym rogu ekranu. Tradycyjna strzałeczka z wiadomościami zmieni się natomiast na dymek znany z Messengera.

Czy zmiana ta istotnie wpłynie na korzystanie z aplikacji zgodnie z założeniami na 2023, żeby: inspirować, wspierać odkrywanie nowych rzeczy i nawiązywać relacje? Nie mnie oceniać, zobaczymy!

Chat GPT – czy to koniec copywritingu?

Tygodnik zakończmy czymś, o czym chyba już każdy gdzieś słyszał – czacie AI, a dokładniej chapGPT od OpenAI. Jak opisać to narzędzie „na chłopski rozum?”

Wyobraźcie sobie, w jaki sposób Wasi rodzice kierują zapytania do wyszukiwarki Google. Zadają pytania lub dosłowne polecenia, prawda? A potem się denerwują, że nie otrzymują konkretnej odpowiedzi?

Otóż ChatGPT na takie pytania z chęcią odpowie, a nawet poprowadzi konwersacje. Nie wyrzuci z siebie linka do artykułu (chyba że o to poprosisz), a streści go i wyciągnie odpowiedź na zadane pytania lub stworzy instrukcje. Sprawność, z jaką to działa jest naprawdę imponująca!

Ale to nie wszystko, AI można także zlecać zadania copywriterskie np. napisz artykuł, posta, scenariusz. Poprzyj go cytatami z artykułów. Trochę pomieli i… gotowe!

Już teraz na Linkedinie i Facebooku można przeczytać rozbudowane treści, które kończą się szokującym „Ten post został w całości napisany przez chatGPT”. Pojawiają się też głosy o wykorzystywaniu tego narzędzia w pracach zaliczeniowych na studiach i metodach walki z nim.

Wyobraźcie sobie, jak usprawni to przygotowywanie treści do reklam, szczególnie tych opierających się o wiedzę wymagającą większego researchu.

Zadajmy więc sobie pytanie – czy AI wyprze nas, marketerów z pracy?

Mi osobiście wydaje się, że jeszcze teraz – na pewno nie.

Natomiast sprawnie zastąpić nas w pracy mogą osoby, które AI będą się posługiwały i jest to narzędzie, które trzeba dogłębnie poznać i nauczyć się je wykorzystywać, zanim stanie się naszą codziennością.

Na pewno nie można wykorzystywać go, jako jedynego źródła wiedzy, a wygenerowane treści wypadałoby jeszcze poddać odpowiedniej korekcie językowej i zweryfikować merytorycznie.

Szczególnie, że wniesie on ze sobą bardzo konkretne zagrożenia – przykładowo w postaci generatora fake newsów, które już nie tylko będą wspominały o sławnych „amerykańskich badaniach”, ale także wyszukają je w sieci, znajdą i zacytują jako prawdziwe, zgodnie z życzeniem „operatora”.

Jakie macie zdanie na ten temat? Podyskutujmy!